pondelok 3. januára 2011

Únava: Ako s ňou zatočiť?

Ležíte v posteli, čakáte až zaspíte, máte pocit, ako by sa zastavil čas, a každý zvuk vás dokáže ľahko vyrušiť?Vitajte vo svete nespavosti.
Krátkodobé dôsledky nespavosti alebo nekvalitného spánku sú veľmi rýchlo viditeľné pri dennej práci.
Vyznačujú sa:

    
* Nízkou produktivitou,
    
* Spomalenými myšlienkovými pochodmi,
    
* Apatiou,
    
* Ospalosťou,
    
* Horšie schopností sústredenia,
    
* Nízkou fyzickou silou,
    
* Malú chuťou do jedla,
    
* Problémovým zažívaním,
    
* Nedostatkom záujmu a radosti.
Relaxujte aj po náročnej psychickej záťaži!
Štúdie ukazujú, že mozog využíva spánok pre spracúvanie a uchovávanie informácií, preto si ľudia, ktorí sa po intenzívnom štúdiu dobre vyspí, pamätajú viac ako tí, ktorí nemali možnosť alebo čas oddať sa kvalitnému spánku.Dôsledky nekvalitného spánku na seba nenechajú dlho čakať
Dlhodobé dôsledky nespavosti alebo nekvalitného spánku sú oproti tým krátkodobým menej viditeľné, ale sú pre vaše zdravie oveľa nebezpečnejšie. Oslabená prirodzená imunita spôsobuje, že ste menej odolní voči rôznym ochoreniam a infekciám, spôsobuje tiež nízku mentálnu a emočnú stabilitu, ktorá môže vážne ohroziť vaše vzťahy aj schopnosť pracovať (nedostatok spánku tiež súvisí s chronickými depresiami). Odborníci spájajú nedostatok spánku so zvýšeným krvným tlakom a obezitou.
Nespavosť
Nespavosť je najčastejšou spánkovú poruchou. 10-26% ľudí trpí prechodnú nespavosťou a 7-20% ľudí trpí nespavosťou chronickou. Nejedná sa o chorobu, ale skôr o príznak, ktorý môže trvať kratší či dlhší čas. Ľudia trpiaci nespavosťou majú problémy s zaspaním a často je počas spánku ruší rôzne vnemy. Takýto spánok nemožno označiť za kvalitný, pretože títo ľudia bývajú chronicky unavení, nervózni a ospalí.Prečo dochádza k nespavosti?

    
* V dôsledku vonkajších ruchov (svetlo, zvuky).
    
* V dôsledku nezdravého životného štýlu (konzumáciou veľkého množstva kofeínu vo večerných hodinách, nedostatkom cvičenia počas dňa atď).
    
* V dôsledku duševných ochorení alebo určitých telesných porúch.
    
* V dôsledku nadmerného užívania práškov na spanie.
Ak nespavosť pretrváva dlhšie ako tri týždne, možno už hovoriť o nespavosti chronickej. Príčiny chronickej nespavosti sú zložitejšie. Nespavosť môže vzniknúť následkom ochorenia spôsobujúceho bolesti, nevoľnosť, nutkanie k zvracaniu alebo dýchacie ťažkosti.
Nespavosť môže byť tiež spôsobená niektorými duševnými ochoreniami, napr depresiami, alkoholizmom alebo zneužívaním liekov. Nespavosť vzniká tiež často dôsledkom narušenia rytmu spánkového cyklu vplyvom premenlivých pracovných smien, intenzívneho nočného života atďChrápanie
Termín "chrápanie" označuje nepríjemné zvuky, ktoré vznikajú přidýchání počas spánku. Hoci chrápanie vnímame ako homogénny zvuk, jedná sa o úkaz oveľa komplikovanejšieho charakteru. Chrápanie vzniká z rôznych príčin a je produkované rôznymi časťami horných ciest dýchacích.
Hoci chrápanie nie je z lekárskeho hľadiska ochorením a nemá žiadne následky, jedná sa o nepríjemný spoločenský problém. Chrápanie tiež môže poukazovať na nižšiu kvalitu dýchania, čo má za následok nižšiu kvalitu spánku. Kvalita dýchania počas spánku je u rôznych ľudí rôzna.

    
* Ak chcete spať dobre, potrebujete tiež dobre dýchať.
    
* Ak chcete, aby sa ľudia okolo vás tiež dobre vyspali, musíte spať ticho!
Hovorenie a chodenie v spánku
Spánkový cyklus je rozdelený do štyroch fáz. Chodenie v spánku nastáva v 3. a 4. fáze. V týchto dvoch fázach je spánok najhlbší. Spôsob chodenie v spánku je veľmi individuálna. Niekto sa jednoducho môže nevedomky posadiť na posteli, prejsť sa po miestnosti, niekedy z nej alebo dokonca z domova odísť av kľude odkráčať ulicou.
Vzácnejšie sú prípady, v ktorých postihnutá osoba vykonáva zložitejšie činnosti - napr varenie, sťahovanie nábytku alebo dokonca aj riadenie automobilu. Ak pri spaní chodíte alebo s takým človekom žijete, buďte opatrní a snažte sa zabrániť potenciálnej katastrofe.Prečo v spánku chodíme?
K chodenie v spánku často dochádza v detstve vplyvom únavy, nedostatku spánku, stresu atď V dospelosti vzniká tento syndróm z podobných príčin, môžeme k nim ale zaradiť aj zneužívanie niektorých typov liekov alebo drog alebo rôzne psychické poruchy.
Je úplne zbytočné sa obávať, že by prebudení takéhoto chodca počas spánku bolo nebezpečné. Ak ho prebudíte, môže byť zmätený alebo naštvaný, tento stav je však len dočasný. Chodenie v spánku však môže byť aj nebezpečné. Mnoho ľudí si ublížilo pádom na zem, nárazom do dopravnej značky apod
Hovorenie zo spanie je pomerne bežné, takmer prirodzené a zo zdravotného hľadiska nie je nebezpečné. Príčinou môže byť napínavý sen alebo spomienka na situáciu, ku ktorej došlo vo fáze prebúdzania. Problémy môžu nastať po tom, čo na seba prezradíte niečo nepríjemné, alebo ak sa z rozprávania zo spánku stane zvyk. Niekedy môže byť veľmi nepríjemné, ak váš partner nemôže kvôli vášmu rozprávanie zaspať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára