Pilates je špeciálny druh cvičenia, v ktorom sa posilňuje telo i myseľ zároveň. Výsledkom je absolútna harmónia človeka, lepší fyzická i psychická kondícia.Kedy vznikol tento druh cvičenia?
Táto metóda vznikla počas 40. rokov minulého storočia a postupne sa šírila od úzko profilovaných skupín tanečníkov a atlétov k širokej verejnosti.
Teraz je známa po celom svete as obľubou sa cvičí vo všetkých väčších fitnes a špeciálnych relaxačných strediskách.
Popularitu si získala pravdepodobne tiež preto, že ju možno prevádzkovať v každom veku aj stave. Pilates je vhodný tiež pre rehabilitáciu.
Zvyšuje ohybnosť, spevňuje brucho, chrbát a zadok, uvoľňuje napätie a stres, rozvíja koordináciu a správne držanie tela a zároveň pomáha k lepšiemu spánku. Predovšetkým však učí, ako správne dýchať.V čom spočíva táto metóda?
Metóda Pilates využíva poznatky východnej filozofie, usiluje o dokonalú rovnováhu tela a duše. Počas cvičenia dochádza k úplnej koncentrácii.
Cvičiaci si uvedomuje každý svoj pohyb i dych, sústredí sa na všetky svaly vo svojom tele. Všetky cviky vychádzajú, podobne ako v joge, z brušných a spodných chrbtových svalov, z tzv jadra tela. V spolupráci s týmito svalmi potom pracujú i ďalšie svaly na tele. Tým dochádza k pretiahnutie a posilnenie celého tela.Ako sa cvičí?
Cvičí sa prevažne na podložke alebo na zvláštnych prístrojoch zostavených z pohyblivých dosiek, rebríkov a hrázd. Hoci cvičenie prebieha vo veľmi pokojnom tempe, je veľmi intenzívna.
Dôležitá je správna technika dýchania, úplná sústredenosť a precíznosť vykonávaných cvikov. U Pilates sa vždy uprednostňuje kvalita nad kvantitou. Na dosiahnutie výsledkov by sa cvičiť malo pravidelne 2x až 3x týždenne.Skúste to tiež!
Ak vás táto metóda zaujala, nie je nič jednoduchšie, než si ju rovno vyskúšať. Pre cvičenie si zaobstarajte iba mäkkú podložku. Ak nemáte vhodnú podložku, postačí vám tenký vankúšik, koberec alebo karimatka.Najskôr sa naučte správne dýchať!
Skôr ako začnete cvičiť, úplne sa uvoľnite a zhlboka dýchajte. Správne dýchanie je pre Pilates veľmi dôležité, a preto si jeho techniku najskôr dôkladne osvojte.
Vyskúšajte si nasledujúci postup viackrát, tak aby ste naozaj cítili, že vzduch postupne napĺňa a opúšťa jednotlivé časti vášho tela.
* Nádych: Vzduch pomaly a pozvoľne nechajte prenikať hornou časťou hrudníka, pomaly ho púšťajte do bočnej a spodnej časti hrudného koša a bránice, zadnú časť chrbtice a chrbta a nakoniec do panvy.
* Výdych: Sústredene sledujte dychovú vlnu, ktorá bude prechádzať vašim telom v opačnom poradí. Uvoľnite spodné brušné svaly, potom brucho, rebrá, hrudník a nakoniec zhlboka vydýchnite všetok vzduch.
Potom sa vrhnite do cvičenia!
Postup cvikov je rozfázovaný podľa nádychov a výdychov. Dodržujte dôsledne jednotlivé fázy cvičenia.
1. Relaxácia: Ľahnite si na chrbát tak, aby ste mali narovnané nohy a aby sa chrbtica nachádzala v neutrálnej polohe. Úplne sa uvoľnite. Niekoľko sekúnd zhlboka dýchajte, snažte sa sústrediť na spodnú časť svojho brucha a potom sa postupne nadychujte. Tento nádych pomaly uvoľní celé telo. Až začne vzduch vaše telo pomaly opúšťať, vydýchnite.
2. Nádych: Priblížte pravé koleno smerom k hrudi tak, aby vaša ľavá noha zostala natiahnutá a zdvihnutá niekoľko centimetrov nad podlahou. Ľavou rukou uchopte pravý členok a pravou rukou uchopte koleno.
3. Výdych: Tlačte bruchom smerom dole a hlavu s ramenami nadvihnite z podlahy. Ramená tlačte od uší. Počas celého cvičenia tlačte brušné svaly čo najbližšie k chrbtici.
4. Nádych: Prehoďte nohy: priblížte ľavé koleno smerom k hrudi, pravú nohu nechajte natiahnutú. Použite rovnaký postup dýchania a vymieňania nôh. Cvičenie opakujte 10x.Ďalšie varianty cvikov
* Vykonávajte cvičenie rovnakým spôsobom, len nenaťahujte nohy do vodorovnej polohy, ale natiahnite ich do zvislej polohy.
* Pri nadychovaní približujte ľavé koleno smerom k hrudi, chrbát nechajte ležať na podlahe. Zdvíhajte iba lopatky a hlavu a ľavé koleno držte oboma rukami. Pravú nohu nechajte počas pohybu zdvihnutú.
* Pri ďalšom nádychu prehoďte nohy: Ohnite pravé koleno a priblížte sa ním k hrudi. Ľavú nohu nechajte počas pohybu zdvihnutú vo vertikálnej polohe.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára