piatok 31. decembra 2010

Je spánok skutočne taký zdravý?

Spánok je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúce našu celkovú psychickú i fyzickú pohodu. Pri jeho nedostatku sa stretávame nielen s únavou a celkovým oslabením nášho organizmu, ale aj s podráždenosťou a nervozitou.

Telo sa v spánku regeneruje a zbiera sily do ďalšieho dňa, preto je dôležité dodržiavať určitý rytmus a spať dostatočne dlho. Každý jedinec potrebuje odlišný počet hodín spánku, záleží na jeho dennom a nočnom režime aj na miere aktivít, ktorým sa počas dňa venuje.

So stúpajúcim vekom počet odospaných hodín klesá a zvyšujú sa aj prípadné problémy s nespavosťou. Novorodenec spí 23 hodín denne, dospievajúci okolo 9 hodín, dospelý človek v priemere 7 hodín a starec 5-6 hodín. Nemôžeme veriť, že si zvyknúť napríklad na 4 hodiny spánku denne. Najlepšie by sme nemali spať menej ako šesť hodín a zároveň nie 12 hodín a viac. Dĺžka spánku ale nie je ovplyvnená len vekom, ale aj ďalšími faktormi, na ktoré je dôležité sa zamerať.


Výber miestnosti

Umiestnenie spálne je prvým krokom zabezpečujúce hlboký a dlhý spánok. Dôležité je vyvarovať sa všetkých rušivých elementov. Ak Vás budí prvé slnečné lúče, vyhnite sa miestnostiam smerovaným na východ, kde slnko svieti od samého rána. Ak máte ľahké spanie a akýkoľvek sebemenší zvuk Vás dokáže prebudiť, potom vopred premyslite, aké izby budú s Vašou spálňou susediť a kam vedú Vaše okná. Samozrejmosťou je dostatočné odhlučnenie miestnosti a zaistenie možného zatemnenie.
 

Výber postele

Druhým krokom, ktorému by ste mali venovať dostatočnú pozornosť, je výber správneho postele. Vyvarujte sa tvrdým posteliam, ale aj príliš mäkkým matracom. Najdôležitejšie je, aby Vaša chrbtica zostala pri polohe na chrbte prirodzene zakrivená a zároveň úplne rovná pri ležaní na boku. Nezabúdajte sa zamerať ani na priedušnosť a vzdušnosť matraca a posteľové konštrukcie.


Len málokedy sa ľudia so svojimi problémami s nespavosťou zmieni svojmu ošetrujúcemu lekárovi, pritom je otázka kvalitného spánku jednou z najzávažnejších. Liečba insomnia je vedená individuálne, podľa príčiny jej vzniku, môže byť ako farmakologická, tak nefarmakologické, teda v podobe špeciálnej psychoterapie. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára